Térdsérülések

2021.07.29

A térdkalács ficam vagy az elülső kereszteződő-szalag részleges vagy teljes szakadása a leggyakoribb mozgásszervi problémák közé tartoznak. Amíg a térdkalács (patella) ficama elsősorban a kistestű kutyákat érinti, addig a szalagszakadás főleg a nagyobb testű, nagytömegű kutyáknál fordul elő, értelemszerűen, mert nagyobb terhet cipelnek a térdek. Persze erősen befolyásoló tényező a túlsúly is, hiszen túlsúlyos közepes testű kutyák is ugyanolyan veszélyeztetettek, mint nagyobb nem túlsúlyos társaik. A gazdik számára jó hír viszont, hogy a térd az egyik leggyorsabban regenerálódó izület, már igen rövid idő után is képes terhelni a lábát a kutya, illetve teljesen visszanyerheti pár hónap alatt a régi énjét. Természetesen az extrém terhelést élete hátralévő részében kerülni kell. Gyakori probléma viszont, főleg a szalagszakadásnál, hogy a másik szalag is rövid időn belül elszakad, mivel a kutya ilyenkor kizárólag arra terheli a súlyt. Erre egyetlen megoldás létezik, a műtét után időben elkezdett masszázs és fizioterápia.


Elülső kereszteződő-szalag szakadás

A szalagszakadás igen gyakori nagyobb testű vagy közepes testű túlsúlyos, esetleg gyakran versenysportot űző kutyáknál. A szakadás lehet részleges vagy teljes. Mindenképp műtétet igényel, azonban varratszedés után megkezdett kezeléssel 6-8 hét alatt szépen regenerálható, persze ez függ attól, hogy a kezelést mikor kezdjük el a műtét után. Minél tovább nem terheli az adott lábat, annál hosszabb a folyamat, mert a mozgástartományok beszűkülnek, a kutya három lábon jár, a negyediknél az izmok sorvadásnak indulnak. 

Szalagszakadás jelei:

hirtelen nem terheli a lábát, akár a legnagyobb játék, edzés közben sem, láthatóan fáj neki, érzékeny a térd, ha nincs kezelve akkor hamarosan látható az izomsorvadás jele az adott lábon, a kutya három lábon jár, alig vagy egyáltalán nem terheli a lábát.

Térdkalács ficam

Elsősorban kistestű kutyáknál fordul elő, mert kicsi a térdkalácsuk és könnyebben kiugrik. Tünete (amivel majd' minden kistestű kutyatulajdonos találkozott már), hogy fut vagy megy a kutya, majd hirtelen felkapja a hátsó lábát, nem teszi le pár lépésig, majd újra leteszi és megy tovább. Ezt akár többször is ismételheti súlyosabb esetben. A patella ficamnak több fokozata van, a normális, ha nem mozdítható ki, enyhe, ha erővel kiszedhető a helyéről, közepes, ha néha-néha kiugrik és magától visszaugrik (ezt írtam le fentebb) és súlyos, ha kiugrik és pár lépés után sem megy vissza a helyére. A combizom erősítésével korrigálható, hogy kiugráljon. Súlyos esetben műtét szükséges. 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el